DOLAR 32,1813 % -0.22
EURO 35,0033 % 0.02
STERLIN 40,9306 % -0.29
FRANG 35,2016 % -0.12
ALTIN 2.412,25 % -0,26
BITCOIN 68.682,09 -0.534

Ehliyette yeni dönem!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ehliyette yeni dönem!

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklikle, ehliyet alımı ve yenileme süreçlerinde önemli bir kısıtlama getirildi. Yeni uygulamada sürücüler uyku apnesi testine tabi tutulacak. Testi geçemeyen sürücüler trafiğe çıkamayacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde sürücüleri ve yeni ehliyet alacak olanları ilgilendirecek uygulamalara karar verildi. Alınan kararda sürücüler ve sürücü adayları uyku testine girecek, testi geçemeyen vatandaşların trafikten men edilmesi bekleniyor.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, genellikle üst solunum yolunu içeren hava yollarının tıkanması nedeniyle uyku sırasında solunumun tekrar tekrar kesilip geri başlamasıdır. En yaygın türü obstrüktif uyku apnesidir. Sabahları yorgun uyanma, dikkatsizlik gibi sorunlara neden olabilen uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde felç, kalp krizi ve ölüme yol açabilir.

Ehliyet yenilemede ortaya çıkacak
Eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi zorunluluğuyla ilgili süre, Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle uzatılmıştı.

Ancak, bu süreçte yapılan yeni düzenlemelerle, ehliyet yenileme sürecinde sağlık raporu alınması gerekiyor ve bu raporlar uyku apnesi sendromunu da içeriyor.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.