DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.163,60 -0.18

Belediyenin Kapalı Pazar Yeri İçin Aldığı Tüm Kararlar Mahkeme Tarafından İptal Edildi..

Yayınlanma Tarihi : Google News
Belediyenin Kapalı Pazar Yeri İçin Aldığı Tüm Kararlar Mahkeme Tarafından  İptal Edildi..

Pamukova Esnaf Odasının Kapalı Pazar yeri ile ilgili Pamukova Belediyesi aleyhine Sakarya İdare Mahkemesine açtığı 3 davada da karar çıktı. Mahkeme, Pamukova Belediyesinin Kapalı Pazar yeri ile ilgili alınan encümen kararlarının tamamının hukuka uygun olmadığını belirterek iptaline karar verdi.

Pamukova Yenice Mahallesi İstasyon mevkiinde, TCDD’den kiralanan yaklaşık 6 dönüm arazi üzerine 5 bin 500 metre kare kapalı alana sahip olacak Kapalı Pazar Yeri’nin yapım işi 37 milyon liraya ihale edilmiş ve yapımına başlanmıştı.

Yapımına devam edilen Kapalı Pazar yeri için Pamukova Belediyesi 220 pazarcı esnafına metrekaresi 20 bin liradan 7 yıllık kiralama bedeli belirlemiş, belirlenen bedelin yüzde 50 sinin yapılacak sözleşme ile ödeneceğini ilan etmişti. Noter huzurunda pazarcı esnafının katılım sağlamadığı kura çekimi yapılmış ve hak sahibi pazarcı esnafına tezgah yerleri tahsis edilmişti. Ancak pazarcı esnafı tezgah metre kare fiyatlarının pazar yeri yönetmeliğine uymadığını ifade ederek sözleşme imzalamamış ve Esnaf Odası ile pazarcı esnafı genç Avukat Burcu Günay’a vekalet vererek yönetmeliğe aykırı işlem dolayısı ile Sakarya İdare mahkemesine dava açmıştı.

Bunun üzerine Pamukova Belediyesi pazar yeri tezgahlarının metre kare fiyatını 15 bin liraya çekmiş, kiralama süresini 10 yıla çıkarmıştı. Fakat pazarcı esnafı ve Esnaf Odası bu fiyatın da fahiş fiyat olduğunu, 10 yıllık kiralama yapılamayacağını, bedelin yarısının ödenmesinin Pazar Yeri yönetmeliğine aykırı olduğunu ifade ederek yine sözleşme imzalamamıştı.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Esnaf Odası Sakarya İdare Mahkemesine 15 bin liralık fiyatın da yönetmeliğe aykırı olduğunu ifade ederek ikinci bir dava daha açmıştı.

Pamukova Belediyesi pazarcı esnafı ile yaşadığı bu sorun sonrası 4 Mayıs 2023 te 92 ve 93 sayılı encümen kararı ile pazarcı esnafı hak sahiplerinin sözleşme imzalamaması nedeni ile hak sahipliklerinin düştüğünü tezgah yerlerinin Pamukova Belediyesine kaldığını, bu yerlerin üçüncü şahıslara kiralanmasına ( 1 yıl Pamukova da ikamet etme şartı ve boş kalan yerlerin ikamete bakılmaksızın kiralanması) karar verdi.

Esnaf Odası üçüncü defa Pamukova Belediyesinin aldığı bu kararın 28351 sayılı Pazar Yeri yönetmeliğine aykırı olduğunu ifade ederek Sakarya İdare Mahkemesine Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmesi yönünde dava açmıştı.

Pamukova Esnaf Odasınca Sakarya 1. ve 2. İdare Mahkemesine açılan 3 davadan da yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.

Açılan bu 3 davada da mahkeme son kararını verdi. Sakarya 1. Ve 2. İdare Mahkemsi Pamukova Belediyesince alınan encümen kararlarının hukuka aykırı olduğuna karar verdi ve Esnaf Odası açtığı 3 davayı da kazandı.

 

Sakarya 1. İdare Mahkemesi Pamukova Esnaf Odasının açtığı 2023/404 esas nolu, 2023/410 esas nolu ve 2023/575 nolu davada Pamukova Belediye Encümeninin 20.01.2023 tarihli 37 ve 38 sayılı kararların dayanağı ve sebep unsurunu Pamukova Belediye Meclisinin 03.i10.2022 tarih ve 57 sayılı kararı oluşturduğundan ve söz konusu Belediye Meclis kararının, hukuka aykırı bulunması nedeniyle dava konusu encümen kararlarında da sebep ve konu unsurları yönünden hukuka uygun olmadığını, Pazarcı esnafının yönetmelikte belirtilen sınırlı ayni hak tesisinin hukuki güvenceye alındıktan sonra kiralama yönteminin uygulana bileceği belirtilerek dava konusu encümen kararlarının iptaline karar verdi.

Sakarya 1. Ve 2. İdare mahkemesinin aldığı üç karara Pamukova Belediyesi 30 gün içerisinde Bursa İdare Mahkemesi nezdinde istinafa gidebilecek.

Mahkemenin aldığı bu kararlar sonrası Pamukova Belediyesinin Kapalı Pazar yerinin esnaflara kiralanması, kura çekimleri, üçüncü hak sahiplerine kiralanması iptal edilmiş oldu. Verilen bu karar sonrasında kapalı pazar yeri mevcut şartlar ile yeni yerine taşınamayacak.

qwqw

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.