DOLAR 32,5910 % 0.27
EURO 34,7110 % 0.05
STERLIN 40,2291 % 0.14
FRANG 35,7593 % 0.15
ALTIN 2.474,18 % -1,01
BITCOIN 65.884,25 1.497

Sakarya’da ormanlara giriş yasaklandı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sakarya’da ormanlara giriş yasaklandı!

Sakarya Valiliği, orman yangınlarının önlenmesi amacıyla bazı mesire alanları dışında ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığını açıkladı.

Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilmektedir.

Belirtilen nedenlerle;

6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. Maddeleri uyarınca ormanlık alanlara girişlerin 24 Haziran 2023 ­ 01 Kasım 2023 tarihleri arasında yasaklanması kararı alınmıştır.

Madde-1) Her türlü ormanlık alanlarda; mangal, semaver vb. ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek vb. yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemeler sokulması, kullanılması yasaktır. Ancak Resmi Tescilli korunan alanlar ve piknik/mesire alanlarında kontrollü piknik yapılması serbesttir.

Madde-2) Ormanlık alanlarda konaklama yapılması yasaklanmıştır.

Madde-3) Orman içinde ATV, UTV ve bunun gibi araçları önceden belirlenmiş alanlar dışında kullanması yasaklanmıştır. Ulusal, Uluslararası sportif ve eko turizm amaçlı kullanımları içinde Orman İşletme Müdürlüğünce belirlenen güzergahlardan izin alınması zorunludur.

Madde-4) Sakarya İli sınırları içindeki ormana bitişik alanlarda ve ormana 4 kilometre mesafede 24 Haziran -01 Kasım 2023 tarihleri arasında 24 saat boyunca, tüm zamanlı olarak, anız ve bağ-bahçe-fındık altı temizliği vb. kontrollü ateş yakmak yasaklanmıştır. Yasaklamalara uymayanlar hakkında adli işlem tesis edilecek ve idari para cezası uygulanacaktır.

Madde-5) Güvenlik birimleri (Emniyet- Jandarma vb.) ve Orman Muhafaza memurlarından oluşturulacak olan ve gezici gözetleme işleri ile görevlendirilen ekiplerce, 24 Haziran-01 Kasım 2023 arasında Resmi ve tescilli piknik alanları kontrol edilecektir.

Madde-6) Alınan kararların ilgili kurumlar ve güvenlik güçlerince takip edilmesi, ayrıca vatandaşlarımızca da konunun hassasiyetle takip edilmesi ve yangınla ilgili şüpheli durumları 112 ACİL Çağrı Merkezlerine iletmeleri önemle rica olunur.

Madde-7) Yukarıda alınan kararlar koordinasyonda bulunan kurumların yanı sıra ilçe kaymakamlıkları, ilçe belediyeleri, muhtarlıklar ve ilgili birimlerce titizlikle takip edilerek uygulanacaktır.

Madde-8) Bu karar İstanbul İli sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde-9) Bu karar hükümleri Sakarya Valiliği tarafından yürütülür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.