DOLAR 32,5919 % 0.27
EURO 34,7507 % 0.16
STERLIN 40,3138 % 0.34
FRANG 35,8035 % 0.27
ALTIN 2.473,86 % -1,03
BITCOIN 65.910,89 1.487

Seçmen listelerinin askıya çıkacağı tarih belli oldu!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Seçmen listelerinin askıya çıkacağı tarih belli oldu!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Yurt İçi Seçmen Kütüğü güncelleme sürecini belirleyen genelgeyi Resmi Gazete’de yayımladı. Askı listeleri 4 Ocak’ta başlayacak ve 17 Ocak’ta indirilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Yurt İçi Seçmen Kütüğü’nün güncelleme usul ve esaslarını belirleyen genelgeyi Resmi Gazete üzerinden kamuoyuyla paylaştı. Genelgeye göre, 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olan seçim takvimine göre Yurt İçi Seçmen Kütüğü askı listeleri 4 Ocak Çarşamba günü saat 17.00’da askıya çıkacak ve 17 Ocak Çarşamba günü saat 17.00’da ise askıdan indirilecek.

Güncelleme Süreci
Genelgeye göre, Mahalli İdareler Genel Seçimi için güncelleme yapmak amacıyla askıya çıkarılacak muhtarlık bölgesi askı listeleri, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü tarafından Adres Kayıt Sistemi’nden alınan 1 Ekim tarihine ait kayıtlar üzerinden oluşturulacak. Bu listeler, gerekli işlemler yapıldıktan ve seçmen kütüğüne dönüştürüldükten sonra belirlenen tarihlerde askıya çıkarılacak.

Yurt İçi Seçmen Kütüğü Detayları ve İstisnaları
Genelgede, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler dolayısıyla genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde muhtarlık bölgesi askı listelerinin asılmasına dair özel bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor. Bu bölgelerde askı listeleri, her türlü yayın aracı kullanılarak ilan edilecek ve vatandaşlara duyurulacak.

İtiraz ve Kesinleşme Tarihi Belli Oldu
Muhtarlık bölgesi askı listelerinde düzeltme yapmak isteyenlerin nüfus müdürlüğüne, ardından ilgili ilçe seçim kurulu başkanlığına müracaat etmesi gerektiği ifade ediliyor. Seçmenler ve siyasi partiler, ilan süresi içinde muhtarlık bölgesi askı listelerine itiraz edebilecek. İtirazlar, ilçe seçim kurulu başkanlığına yazılı olarak yapılacak ve bu itirazlar en geç 20 Ocak saat 17.00’ye kadar kesin karara bağlanacak.

Seyyar Sandıklarda Oy Kullanacaklar Ne Yapmalı!
Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından “www.ysk.gov.tr” internet adresinde bulunan ‘seyyar sandık kurulu talep formu’ ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa askı süresi boyunca başvurabilecek.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.