DOLAR 32,2960 % -0.05
EURO 34,9357 % -0.05
STERLIN 41,4751 % 0.04
FRANG 36,1452 % 0.01
ALTIN 2.391,71 % -0,97
BITCOIN 66.859,57 -3.074

‘Sıkıntı hat safhada’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Sıkıntı hat safhada’


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan Sakarya esnafının durumunu değerlendirdi. Alişan, ekonomide sıkıntı olduğunu dile getirerek insanların artık ya çok zengin ya çok fakir olduğunu öne sürdü.

‘ESNAFA KADAR İNİYORSA ŞİDDET VAR DEMEKTİR’

Piyasada çek senet sorununun arttığını belirten SESOB Başkanı Alişan, “Türkiye’de ekonomik göstergelerin aşağı indiğini görüyoruz. Bu göstergelerde etki alınabilecek sektör sayıları esnafları etkiliyorsa ekonomik sıkıntının hat safhaya ulaştığını gösterir. Bizim öyle fazla ekonomik sıkıntımız olmaz. Zanaatkârız paramız yoksa yemiyoruz, içmiyoruz, harcamıyoruz. Ama büyük firmaların ödemekle mükellef olduğu ödemeleri var. Piyasada çek senet sorunu arttığı için ekonomik göstergelerin yetmediğini görüyoruz. Bir faktorink şubesi temsilcisi geldi. Bu kadar yıllık yöneticilik yapıyorum daha hiç faktorink firmayla tanışmadım. Bu firmaların esnaf teşkilatlarına gelebilecek kadar aşağı indiğini bilmiyordum. Ama esnafa kadar iniyorsa şiddet var demektir, bir sorun var demektir” ifadelerini kullandı.

‘ESNAFIN DURUMU KÖTÜ’

Alişan, “Esnaflardaki cirolar düşük olduğu için Faktorink şirketleri esnafa kadar iniyor. Çünkü ciro fazla olduğu için onlar da korkuyor. Ödenmeme riskinin yüksek olduğu, ne kadar küçülürse o kadar rahat ödenebileceğinin intibası var. Ama esnafa kadar iniyorsa piyasada sıkıntı var demektir. Bunu kişisel olarak söylemiyorum. Şuanda esnafın durumu kötüye gidiyor. Türkiye’de 2 kesim var. Biri çok zengin biri de çok fakir. Orta kesim diye bir şey kalmadı. Dünle bugün arasında elbette umut kıvılcımları oluşmaya başladı. İyi olmasını diliyoruz. Çünkü biz ekonomik olumsuzluklardan beslenen bir kesim değiliz. Ekonomi konusunda ne kadar iyi olursa biz o kadar huzurlu oluruz. Bunun için de siyasal bir tavrımız yok. Sadece istikrarın yerine gelmesi istiyoruz” dedi.

‘ÜRETİYORUZ, SATAMIYORUZ’

Esnafın devletten bir beklentisinin olmadığını aktaran Alişan, “Devletten ve belediyen hiçbir şey istemiyoruz. Sadece beklentimiz şu; işçi, çiftçi, memur hakkını alsın. Biz sermayemiz kadar, bilgimiz kadar çalışırız, üretiriz. Sorun şurada. Biz üretiyoruz, satamıyoruz. Hizmet vereceğiz, verecek insan bulamıyoruz. Bunları bulduğumuz takdirde devletten bir şey istemiyoruz’’ diye konuştu.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.