DOLAR 32,2893 % -0.07
EURO 34,9060 % -0.1
STERLIN 41,4131 % -0.08
FRANG 36,1380 % 0.01
ALTIN 2.391,44 % -0,98
BITCOIN 66.620,01 -1.659

Bu mesaja kanmayın…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bu mesaja kanmayın…

Yılbaşından itibaren gelen zamlar nedeniyle elektrik faturalarını ödemekte zorluk yaşayan vatandaşları hedef alan dolandırıcılar, SEPAŞ ismini kullanarak sahte borç çıkartıp insanlara mesaj atmaya başladı.

SAHTE BORÇ ÇIKARTIYORLAR
1 Ocak itibariyle elektrik ve doğalgaza ardı ardına gelen zamlar nedeniyle faturalarla başı dertte olan vatandaşları şimdi de dolandırıcılar hedef aldı. Sahte bir abonelik numarası ve SEPAŞ’ın adıyla atılan mesajla vatandaşları borçlu gibi gösteren dolandırıcılar, elektrik kesintisi yaşanmaması ve yasal süreçlerin başlatılmaması için borcun kısa sürede ödenmesini isteyerek 0216 alan koduyla başlayan bir iletişim numarası gönderiyor. Borç miktarlarını 150 ila 400 TL arasında tutan dolandırıcılar, vatandaşlardan aldıkları kredi kartı numaralarından defalarca işlem yapıyor.

 

SEPAŞ ADI KULLANILIYOR!

Öte yandan dolandırıcıların yolladığı mesajların sonunda ise parantez içerisinde; ‘Bu SMS Sepaş Enerji adına gönderilmiştir’ ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) tarafından operatörlere verilen 4 haneli sahte bir kod ekleyerek vatandaşların güvenini kazanmaya çalışıyor. Verilen iletişim numarasını arayan vatandaşlar ise bir varlık-alacak şirketi adı altında dolandırılıyor. Kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabileceğini belirtilen vatandaşlardan alınan kart numaralarıyla ise arka arkaya defalarca ödeme işlemi yapılarak tüm kart boşaltılıyor.

NE YAPILMALI?
Kendisine benzeri mesajlar gelen vatandaşların ise mesajda yer alan iletişim numarasını değil SEPAŞ’ın resmi internet sitesinde ve faturaların üzerinde bulunan ‘444 5 186’ numaralı telefonu arayarak çağrı merkezi yetkililerine mesajla ilgili bilgi vermesi gerekiyor. Aynı zamanda vatandaşların borçlarının kontrolünü de bu çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebileceği belirtilirken dolandırıcılara kimlik ya da banka kartı bilgilerinin kesinlikle verilmemesi gerekiyor. Eğer kredi kartı ya da banka kartınızın bilgilerini dolandırıcılara verdiğinizi düşünüyorsanız bankanızı arayarak kartlarınızı kullanıma kapatmanız gerekiyor.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.