DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
STERLIN 40,3340 % -0.67
FRANG 35,3962 % -0.32
ALTIN 2.438,65 % -0,91
BITCOIN 2.274.977 1.706

Defineciler Akçakaya’da Tarihi talan etti…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Defineciler Akçakaya’da Tarihi talan etti…

Pamukova Akçaya Mahallesinde bulunan Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen tapınak define avcıları tarafından tahrip edilirken mahalle sakinlerini de çileden çıkarttı. Mahalle sakini yaptığı açıklamada, “Yetkililer uyuyor ama defineciler asla. O kadar profesyonel çalışıyorlar ki geldikleri ne görebiliyor nede duyabiliyoruz” denildi.

Pamukova Akçakaya Mahallesinde Roma döneminden kalma bir tapınak olduğu tahmin edilen yerde kimsenin olmamasını fırsat bilen define avcıları gece gündüz bölgede kaçak kazı yaparak tarihi dokuya ciddi şekilde zarar verdi. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarında ortaya çıkan defineciler, zengin bir tarihe sahip olan bölgede, mezarları ve hitabeleri kırıp kazan, her taşın altına bakan define avcılarının tarihi yapılara zarar vermeleri, Mahalle sakinlerini de çileden çıkardı.

”YETKİLİLER UYUYOR AMA DEFİNECİLER ASLA!”

Akçakaya Mahalle sakinlerinin yaptığı açıklamada, “Biz devlet yetkililerinden Mahallemize dadanan ve bizleri bıktıran definecilere karşı bir çare bekliyoruz, bütün mahalle aynı dertten mustaribiz. Gece gündüz mahallemiz kaçak define avcıları tarafından kazılıyor, biz defineci kovalamaktan bıktık usandık artık, onca foto kapana rağmen babalarının çiftliği gibi gelip gitmeleri ve tarihi dokuyu tahrip etmeleri bardağı taşıran son damla oldu. Yetkililer uyuyor ama defineciler asla! Adamlar o kadar profesyonel bir şekilde çalışıyorlar ki geldikleri ne görebiliyor nede duyabiliyoruz” denildi.

TARİHİ YERLERİN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMASI VE TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Mahalle sakini, “Biz sabah bağımıza gittiğimizde toprağı kazılmış olarak buluyoruz, mahallede kazılmadık bağ bahçe bırakmadılar. Yetkililerden mahalleli olarak bir çare bir önlem bekliyoruz. Ayrıca burada yapılan resmi kazılarında devam ederek tarihi yerlerin gün yüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Levent Tüysüz Pamukova/DHA

1
2
3

TAHRİBATTAN SONRAKİ HALİ

9
6
8