SON DAKİKA

Kayı’nın İzinde Projesi Okçuluk Eğitimi ile Başladı..

Bu haber 14 Şubat 2019 - 15:21 'de eklendi.

Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında, Pamukova Akhisar Analodulu Lisesi tarafından ´´Kayı´nın İzinde” Projesini adı altında Öğretmenlere ve Öğrencilere Okçuluk Eğitimi yapıldı.

Eğitime Okçuluk Federasyonu milli hakemi Aksel Köse sakarya cimog sporcuları Ensar Yılmaz ve Turan sarıkülçe, Pamukova Akhisar Lisesi Müdürü Murat ÖZ, proje koordinatoru Mevlüt YÜRÜR, Beden Eğitimi Öğretmeni Erdi ÇAKMAK ve Pamukova Akhisar Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen,“Kayı’nın İzinde” Projesi kapsamında, Okçuluk bilgilendirmesi ve eğitimi yapıldı. 

“Kayı’nın İzinde” Projesi nedir?

Proje Koordinatörü ve Rehber Öğretmen Mevlüt Yürür, “Kayı’nın İzinde Projesi”ni anlattı. “Kayı” kelimesi Müslüman ve Türk kelimelerinin tarihini, geçmişini ve özünü ifade ediyor. Kayı, Türk ve Müslüman tarihinin tam ve öz bir sembolü. İki ok ve bir yayın temsil ettiği bayrak; güç, kuvvet ve kudret anlamında. Buradan alınan maneviyat ve diriliş Osmanlı devletinin kuruluşuna vesile olmuş.Bizler günümüzde dünyanın küreselleşme sebebiyle küçük bir köy haline geldiğini görmekteyiz. Modernizm, kutsal ve önemli saydığımız kültürel ve manevi öğeleri dönüştürüyor. Gençler de bu dönüşüm ve değişimden en çok etkilenen grup maalesef. Kendi kendilerine yabancılaşmanın yanında temel dini referanslara, aileye, kültüre de yabancılaşarak yaşıyorlar. 4F olarak ifade edilen Futbol (Fanatizm), Facebook (Sosyal Medya), Film (Teşhir, Gözetleme) ve Festival (Eğlence ve Haz) dörtgeninde kuşatılmış durumundalar. Kimlik aşınmasını engelleme aynı zamanda bir dünya insanı olmanın kanallarını açık tutma temel gayemiz. Yani, hem kendilerini ve kültürlerini koruyacak ve yaşayacaklar hem de modern dünyanın dilini iyi bilecek, bilim, sanat, medeniyet ve kültürü Müslüman ve Türk irfanıyla okuyacaklar. Çorbada bizim de katkımız olsun misali bu projeye başlamış olduk.

15 Temmuz’un getirdiği milli ve manevi şuuru diri tutmayı burada önemli görüyoruz. TRT gibi devlet kanallarının da yansıttığı milli şuuru aktifleştirici tarih dizileri var. Popüler tarih dizilerinin gençlerin şuurlanmasına etkisi yadsınamaz ancak sadece izleme odaklı olduğu için tarihi tam olarak hissedemiyoruz.

Bizler günümüzde dünyanın küreselleşme sebebiyle küçük bir köy haline geldiğini görmekteyiz. Modernizm, kutsal ve önemli saydığımız kültürel ve manevi öğeleri dönüştürüyor. Gençler de bu dönüşüm ve değişimden en çok etkilenen grup maalesef. Kendi kendilerine yabancılaşmanın yanında temel dini referanslara, aileye, kültüre de yabancılaşarak yaşıyorlar. 4F olarak ifade edilen Futbol (Fanatizm), Facebook (Sosyal Medya), Film (Teşhir, Gözetleme) ve Festival (Eğlence ve Haz) dörtgeninde kuşatılmış durumundalar. Kimlik aşınmasını engelleme aynı zamanda bir dünya insanı olmanın kanallarını açık tutma temel gayemiz. Yani, hem kendilerini ve kültürlerini koruyacak ve yaşayacaklar hem de modern dünyanın dilini iyi bilecek, bilim, sanat, medeniyet ve kültürü Müslüman ve Türk irfanıyla okuyacaklar. Çorbada bizim de katkımız olsun misali bu projeye başlamış olduk.

15 Temmuz’un getirdiği milli ve manevi şuuru diri tutmayı burada önemli görüyoruz. TRT gibi devlet kanallarının da yansıttığı milli şuuru aktifleştirici tarih dizileri var. Popüler tarih dizilerinin gençlerin şuurlanmasına etkisi yadsınamaz ancak sadece izleme odaklı olduğu için tarihi tam olarak hissedemiyoruz.

Biz burada yaparak yaşayarak öğrenme amaçlı geleneksel sporlar ile tarihini, geçmişini tanımayı esas aldık. Örneğin; genç arkadaşımız, ok attığı zaman atalarının nasıl ok attığını yaşayarak manevi bir haz alacak, ata bindiğinde, güreştiğinde o milli ve manevi havayı teneffüs edecek. Aynı zamanda farklı kültürleri tanımaları, geniş bir bakış açısına sahip olmaları için de karate ve judo gibi uzak doğu sporlarına yer verdik. Tüm branşlar uzman eğitimci tarafından giriş eğitimi tarafından verilecek. Bunun yanında milli ve manevi şuur için akademik çalışmalarına yer verdik. Üniversiten hocalarımız ile tarih ve kültür eğitimi vereceğiz. Örneğin; 14 Şubat Perşembe günü Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behlül Düzenli Hocamız okulumuz konferans salonunda öğrencilerimiz ile buluşacaklar.


Tarih ve kültür gezilerimiz diğer etkinliklerimizden. “Okuyan mı çok bilir, gezen mi?” misali gençlerimizi Selçuklu ve Osmanlı başkentleri olan Konya, Bursa ve İstanbul’a gezi düzenleyeceğiz. Bu sayede gençlerimiz tarihi ve kültürel dokuyla uzman rehberler eşliğinde yüzyüze muhatap olacaklar. Aynı zamanda Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun “Biz Osmanlıyız” kitabını okuyarak Tarih öğretmenlerimiz ile tahlil edecekler. Sabah egzersizleri, doğa yürüyüşleri, jimnastik gibi fiziksel hareketlilik ile sürekli aktif bir dönem geçireceğiz.”dedi.

Okul Müdürü Murat Öz, ” Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlik projeleri gençlik programları kapsamında desteklenen kayının izinde projemizin Okçuluk eğitimi gerçekleştirildi Okçuluk Federasyonu milli hakemi Aksel Köse sakarya cimok sporcuları Ensar Yılmaz ve Turan sarıkülçe ye verdikleri eğitim destek ve teşvikleri Çok teşekkür ederiz”dedi

Pamukova Akhisar Anadolu Lisesi’nin “Gençlik ve Spor Bakanlığı 2018 Gençlik Projeleri Destekleme Programları” tarafından desteklenen “Kayı’nın İzinde” projesinin etkinlikleri önümüzdeki günlerde tüm hızıyla devam edecek..

Pamukova (AA)
Levent TüysüzHABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.