DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.135,62 0.391

Öğrenciler veliler dikkat! Okullarda Tatil süresi kısalacak!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Öğrenciler veliler dikkat! Okullarda Tatil süresi kısalacak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye’deki eğitim-öğretim takviminde önemli bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Yapılan yeni düzenleme ile öğrencilerin okula gidiş süresi yılda 180 günden 200 güne çıkarılacak. Bu değişiklik, ara tatillerin devam edeceği fakat yaz tatilinin kısalacağı anlamına geliyor.

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, eğitim süresinin artırılması ve yaz tatilinin kısaltılması planlanıyor. Ara tatillerle ilgili herhangi bir değişiklik olmayacak; kasım ve nisan aylarındaki tatiller uygulanmaya devam edecek. Ancak, öğrencilerin yıl boyunca daha fazla okula gitmeleri için yaz tatili süresi kısaltılacak.

Gelişmiş Ülkelerle Karşılaştırma
MEB, gelişmiş ülkelerdeki eğitim-öğretim sürelerini de dikkate alarak bu değişikliği planlıyor. Türkiye’de daha önce 13 hafta olan yaz tatili süresi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren 11 haftaya düşürülmüştü. Ancak bu sürenin, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında hala uzun olduğu değerlendiriliyor.

Eğitim-Öğretim Günlerinin Hesaplanması
Eğitim-öğretim günleri, Türkiye’de birinci dönem 90 gün, ikinci dönem de 90 gün olmak üzere toplam 180 gün olarak hesaplanıyor. Ancak hava muhalefeti gibi nedenlerle bu günler kısalabiliyor. MEB’in bu yeni düzenlemesi ile eğitim süresinin daha istikrarlı hale getirilmesi ve öğrencilerin eğitimden daha fazla yararlanmaları hedefleniyor.

MEB’in bu yeni kararı, öğrencilerin eğitim-öğretim kalitesini artırmayı ve uluslararası standartlara ulaşmayı hedefliyor. Ara tatillerin devam edecek olması, öğrencilere ve öğretmenlere dinlenme fırsatı sunarken, yaz tatilinin kısalmasıyla eğitime daha fazla zaman ayrılacak.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.