DOLAR 32,2893 % -0.07
EURO 34,9060 % -0.1
STERLIN 41,4131 % -0.08
FRANG 36,1380 % 0.01
ALTIN 2.391,44 % -0,98
BITCOIN 66.620,01 -1.659

Pamukova’da Ramazan Davulcularına Yasak Geldi…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Pamukova’da Ramazan Davulcularına Yasak Geldi…


Pamukova İlçe Hıfzıssıhha Kurulu ramazan davulcu uygulamasına ikinci bir karara kadar ara verilmesi yönünde karar aldı..

Pamukova İlçe Hıfzısıhla Kurulunun kararı şöyle..

1)Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar,sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi,

2) Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması (İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı/kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecektir.),

3) Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması,

4)Oluşabilecek bulaş riskini engellemek amacıyla ikinci bir karara kadar ilçemizde ramazan davulcusu uygulamasına ara verilmiştir.

5) Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak;

Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır. (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.)

6) Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak ilçe genelinde gerekli güvenlik önlemleri arttırılacaktır.

7) İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacaktır. Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecektir.

8) Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek ve İlçe müftülüğünün uygun gördüğü koşullarda ve belediyenin denetiminde mezarlık ziyaretleri düzenlenecektir.

9) Ramazan ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

10) Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacaktır.

11)Ramazan ayını ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır.

12)22.04.2020 tarih ve 2020/26 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kararlarının 2/p maddesi Bölgemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan tarımsal ürünlerin ekim-dikim,gübreleme, ilaçlama dönemleri başlamış olduğu için çiftçilerin tohum,fide-fidan,gübre ve zirai ilaç vb tarımsal üretime ilişkin satış yapan kayıtlı işletmeler,(Pancar Ekicileri Kooperatifi,Çini Tarım, Kemal Tarım,Yücel Tarım,Hammazlar Tarım, Pehlivan Zahire,Pamukova Tarım) olarak değiştirilmiştir.

13)22.04.2020 tarih ve 2020/26 sayılı kararın 2.a.4. Maddesindeki manavların açık kalması ile ilgili karar sehven yazılmış olup, ilgili madde iptal edilmiştir.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.