SON DAKİKA

Şehirde yankılanacak..

Bu haber 30 Aralık 2019 - 19:03 'de eklendi.


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Nostaljik Tramvay projesinin detaylarını kamuoyuna açıkladı.

Serdivan’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıya ulusal ve yerel basın temsilcilerinin yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Genel Sekreter Mustafa Ak, ilçe belediye başkanları, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, meclis üyeleri, oda başkanları, esnaflar, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları yer aldı. Başkan Ekrem Yüce, Nostaljik Tramvay projesinin şehre çok yakışacağını söylerken, programın başında Genel Sekreter Yardımcısı Ali Oktar projeye ilişkin sunum yaptı. Hazırlanan animasyon filmi katılımcıların beğenisine sunuldu.

Nostaljik Tramvayın detayları

Nostaljik tramvayın renklerinin kırmızı beyaz olacağı ve üst tarafında ise Sakaryaspor’u temsilen yeşil siyah şerit olacağı öğrenildi. 1850 metre güzergahı olan tramvay güzergahı Yeni Cami ile Kent Park arası olacak. Durakları ise, Yeni Camii, AKM Durağı, Şerefiye Camii, Atatürk Lisesi ve Kent Park olacak. Tramvayın özellikleri ise 11 metre uzunluğunda, 22 koltuk kapasiteli, 60 yolcu sayısı, 20 dakika sefer süresi, her iki yöne gidebilme, 4 adet kapısı ve elektrik(kataner) ile çalışacağı öğrenildi.

Nostaljik Tramvay geçmişle geleceği birleştirecek
Nostaljik Tramvay projesinin Sakarya’ya hayırlı olmasını dileyen ve katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eden Başkan Ekrem Yüce, “Öncelikle Nostaljik Tramvay’ın şehir estetiğine önemli bir katkı sunacağını ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Şehrimizin estetik ve güzelliğine yeni bir boyut kazandırmak arzusundayız. Nostaljik Tramvay ile Yeni Cami’den Millet Bahçesi’ne kadar bambaşka bir şehir imajı planlıyoruz. Çark Caddesi tarihi ve şehirle özdeşleşmiş bir cadde. Millet Bahçesi ise şehrimizin modern simgelerinden, geleceğinin sembollerinden olacak. Nostaljik Tramvay, sanki bir zaman yolculuğuna çıkmışçasına Çark Caddesi’ndeki geçmişi; Millet Bahçesi’ndeki gelecekle birleştirecek. Şehrimizin en güzel cadde ve sokaklarında Nostaljik Tramvay işleyecek. Şehrimizin sokaklarında tramvay sesleri yankılanacak. Türkiyemizin bazı şehirlerinde bu tramvayın denemeleri oldu. Fakat ciddi manada bir sonuca ulaşılamadı. İnşallah Sakarya İstanbul’dan sonra sonuca ulaşabilecek tek il olacağına inanıyorum. Tramvayımız model olacak biz bunda iddialıyız. Olması için de ne gerekiyorsa yapılacaktır. Sakaryamızın ilgililerini, sivil toplum kuruluşlarını, belediye başkanlarımızı, siyasi parti başkanlarını onları çağırdık ve onların görüşlerini aldık. Çünkü tramvay son aşamasına geldi son rötuşları yapmak üzere toplandık. Bugünden itibaren bu işin startını veriyoruz. Raylı sistemle ilgili çalışmalarımız son aşamasına geldi. Fizibilite çalışmalarımız tamamlandı ve güzergah belirlendi. Şuandaki güzergahımız bir nokta gara geliyor, tekrar gardan başlayıp kampüse gidiyor. Takriben bunun fizibilitedeki rakamı 1 Milyar TL. Şimdi bunula ilgili bir finansal konu düşünüyoruz. Konuyu ilgili yerlerle görüştük. Fiyat konusunda nereden parasal destek alacağımızı netleştiremedik. İller bankası parayı verebilir diye kanaatlerimiz var. Bunun dışında bir takım finans kaynaklarını düşünüyoruz ve bununla ilgili çalışmalarımız hala devam ediyor. Bir finans kuruluşu bize bunu dünyadaki en iyi şartlarda verebileceğini söyledi. Konuyu değerlendirelim dedik ve şuan da değerlendiriyoruz. Bizim mali uzmanlarımız şuanda konuyu değerlendiriyor. Eğer orada bir ışık bulabilirsek belki de en kısa zamanda bunun temelini atarız. Bu sistemde iki seçenek vardı. Raylı sistem mi yoksa lastik tekerlekli mi ona tam karar veremedik. Lastik tekerleklilerin maliyetleri daha uygun görünüyor.” dedi.

Cadde ve sokak yenilemeleri şehre güzellik katıyor
Proje tanıtım toplantısında tamamlanan, devam eden ve planlanan çalışmalara ilişkin de bilgiler paylaşan Başkan Ekrem Yüce, “Çark Caddesi’ne çıkan sokaklardan olan Lüleci’yi örnek sokak haline getirdik. Yağmursuyu ve içmesuyu altyapısını yeniledik. Aydınlatmaları ile Lüleci Sokak’ı modern bir görünüme kavuşturduk. Suat Yalkın Caddesi, Geyve-Alifuatpaşa’nın en işlek caddelerinden biri. Bin 300 metrelik Suat Yalkın Caddesi’nde tamamlanan altyapı çalışmalarının ardından, kaldırımları yeniledik. Bölgenin dokusuna uygun dekoratif aydınlatma sistemleriyle caddeyi örnek cadde haline getirdik. Yine bildiğiniz gibi Erenler Hacıoğlu Mahallesi’nde Cadde yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Caddenin yağmursuyu ve içmesuyu altyapısını güçlendiriyoruz. Kaldırımları yenileyecek, aydınlatmaları ile bölgeye yakışan bir duruma getireceğiz” dedi.

Alternatif güzergahlar yeni duble yollar
“Yazlık Caddesi’nde de iyileştirme ve yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Yazlık Kavşağı ve Donanma Sokak arasını duble yol haline getirdik. Çark Caddesi Kavşağı ve Şeker Cami Kavşağı arasında kalan 1 kilometrelik kısmı da en kısa sürede duble hale getireceğiz. Yazlık’tan Millet Bahçesi’ne ulaşımı kolay, sorunsuz ve örnek bir cadde üzerinden sağlayacağız. Süleyman Binek Caddesi ve Sebahattin Zaim Bulvarı arasında bağlantı yolu yapıyoruz. Çark deresi üzerine 25 metre genişliğinde 19 metre uzunluğunda yeni bir köprü inşa ediyoruz. Yol çalışması tamamlandığında Süleyman Binek ve Sebahattin Zaim Bulvarı arasında duble yol ile vatandaşlarımızı güvenli ve rahat ulaşıma kavuşturmuş olacağız.”

SGK Köprülü Kavşağı ve 15 Temmuz Bulvarı ile şehre yeni giriş
“Adapazarı, Serdivan ve Erenler ilçelerimizin kesişim noktasında bir kavşak yapıyoruz. D-100 karayolunun ana girişi Orhan Gazi Caddesi üzerinde yer alan SGK Köprülü Kavşağı ile 3 ilçe arasındaki geçişlerde vatandaşlarımız hiçbir ışığa takılmadan yol alabilecekler. Pekşenler Kavşağı ve yeni stadyum arasında bir bağlantı yolu yapmayı planlıyoruz. Şehrimizin kuzeyinde yer alan yerleşimler ile D-100 arasına inşa edilecek 6 kilometre uzunluğunda 40 metre genişliğindeki yolun ismi 15 Temmuz Bulvarı olacak. Pekşenler Kavşağı’ndan sonra Karapürçek yolu üzerine yapılacak olan yeni otoban giriş-çıkışı ile şehrimize yakışan bir girişe kavuşmuş olacağız. Yine Erenler Zübeyde Hanım ve Bağlar Caddesi arasındaki bağlantı yolunun çalışmalarına başladık. Bağlantı yoluyla Sakar Baba Caddesi ile hastane arası duble yol olacak.”

Millet Bahçesi ile Donatım Park’a tünel geçişi
Millet Bahçesi ile Donatım Park’ı tünel geçişli bir çalışmayla birleştireceklerini dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Estetik bir görünüme sahip bir tünel inşa edecek olmanın yanı sıra içerisinde butik bir çarşı oluşturacağız. Ayrıca o bölgede çok özel bir botanik bahçe hayata geçireceğiz. Avrupa’da bazı noktalarda örnekleri var. İnşallah ülkemizde de tek olacak. Botanik Bahçe ile çeşitli fidan örneklerine yer vereceğiz.”

24 derslikli 2 yeni okulun temeli atılıyor
“Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve askeri lojmanların bulunduğu alana inşa edilecek 24 derslikli 2 yeni okulun temelini Mekke’nin Fethi olan 31 Aralık’ta atacağız. Hayırlı olmasını diliyorum. Hem lise hem ortaokulu Büyükşehir Belediyemizin imkânlarıyla günümüzün şartlarına uygun modern bir şekilde hayata geçireceğiz. STK’larımızın, paydaşlarımızın ve kurum ve kuruluşlarımızın katkısını çok önemsiyorum. İnşallah hep birlikte 2 güzel eseri şehrimize kazandıracağız.”

2019’da 426 bin ton asfalt
“Toplamda 304 kilometrelik yola tekabül eden 426 bin ton asfaltı 2019 yılında şehrimizle buluşturduk. Sayın Valimize de destek ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni yılda da inşallah asfalt çalışmalarımızı sürdürecek, mahallelerimizi ve caddelerimizi yeni yüzlerine kavuşturacağız.”

Tek gündemimiz Sakarya
“Düşüncemiz, derdimiz, arzumuz şehrimize, hemşerilerimize hizmettir. Nasıl daha iyi olabiliriz, şehrimizi daha çok nasıl kalkındırabiliriz diye gece gündüz çalışıyoruz. Hep birlikte şehrimize hizmet için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyemizin tüm başlıklarda hemşehrilerimizin ve şehrimizin yararına olacak çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.”

Estetik ve nostalji katacak
Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Nostaljik Tramvay projesini ilimize en güzel ve yakışır şekilde hayata geçirmek hedefimiz olmalıdır. Başkanımız Ekrem Yüce ve ekibine teşekkür ediyorum. İlimize nostalji ve estetik kazandıracak bu proje için ne gerekiyorsa yapacağız. Her zaman sizlerle birlikte Sakarya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.