DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.135,62 0.391

Tezgahlar cep yakıyor! “Üretim olmadan fiyatlar düşmez”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tezgahlar cep yakıyor! “Üretim olmadan fiyatlar düşmez”

Dünyada gıda enflasyonu düşmeye devam ederken Türkiye’de ise artıyor. Üretim olmadan gıda fiyatlarının aşağı çekilemeyeceğini söyleyen Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, bunun için de maliyetlerin düşürülerek çiftçinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

ÖZEL HABER-Nazile Akarsu

Yeni çıkan mahsuller tezgahlardaki yerini alırken fiyatlar ise cep yakıyor. Vatandaşlar alışverişlerini gramla yaparken maliyetler düşürülmeden fiyatların geri gelmeyeceği ifade ediliyor. Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Ülkemizde maalesef gıda enflasyonu çok yüksek bir durumda, gıda üretim maliyetlerini aşağıya çekmek zorundayız. Gıda üretim maliyetlerini aşağıya çekemediğimiz sürece gıda enflasyonunu kontrol altına almamız mümkün değil” diye belirtti.

DÜNYADA DÜŞÜYOR

Çiftçinin enerji, akaryakıt, tohum, ilaç, gübre, işçilik gibi birçok maliyetinin bulunduğunu aktaran Bayraktar, “Üretim maliyetlerindeki yükseliş durdurulmadan fiyat artışları durdurulamaz. Eğer üretici desteklenmez ve bu maliyetler aşağıya çekilmezse Türkiye’de gıda enflasyonunun kontrol altına alınması mümkün değil. Dünyada gıda enflasyonunda yaklaşık yüzde 15 civarında bir gerileme olduğunu görüyoruz. Ülkemizde ise son 1 yılda yüzde 100’e yaklaşan bir artış var. Dünyada üretim maliyetleri düşüyor bizde ise artıyor” ifadelerini kullandı.

“MALİYETLERDE AZALMA YOK”

Bayraktar, “Bölgemizde ekim dönemi başladı. Fındık ve mısırda üretim sezonuna başladık. Yine bölgemizin temel ürünleri arasında olan pancar ve buğdayda ekimler yapıldı. Üretici üretim konusunda üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Ancak üreticinin maliyetlerinde azalma yok. Tam tersine artışlar hızla devam ediyor. Geçen yıllarda 19 TL olan mazot bu yıl 40 TL civarında. Tohum ve gübre fiyatlarına baktığımız zaman 2 kat artmış durumda” şeklinde konuştu.

“BORÇLAR KATLANARAK ARTTI”

Sakaryalı çiftçilerin bir yandan da kredi borçlusu olduğunu belirte Bayraktar, “Tarımda girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda üreticimiz ekim düküm yapmaya çalışıyor. Üstelik yapmış olduğu üretimi işletme sermayesinin yetersizliği sebebiyle borçla yapmak zorunda. Ülkemizde kredi faiz oranlarının artması ile birlikte üreticinin durumu daha da zorlaştı. Geçen sene üretici mevcut cari faiz üzerinden yaklaşık yüzde 30 civarında borçlanabilirken bugün geldiğimiz noktada yüzde 60-65’lerle borçlanıyor. Üreticinin borcu kat kat artmış durumda” ifadelerini kullandı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM ZORLAŞTI

Üreticinin öncelikli beklentisinin maliyetlerin aşağı çekilmesi olduğunu söyleyen Ali Şener Bayraktar, “Üretici öncelikle kendi geçimini sağlamak zorunda. Yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir gelir elde etmek durumunda. Enflasyonda önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50-60 oranında artış söz konusu. Yani bu şu demek; üreticinin kazandığı paradan yapacağı yaşamsal harcamalar da bu oranda arttı. Üretici öncellikle yaşamsal harcamalarını karşılayabilecek bir gelir elde etmek istiyor. Yeni üretim sezonunda üreticinin bu beklentisi doğrultusunda bir fiyat oluşturulabilirse, gerek serbest piyasada gerek Toprak Mahsulleri Ofisi veya diğer tarımsal birlikler yoluyla açıklanan müdahale alım fiyatları beklentilere uygun oluşursa, üreticinin üretimde kalması ve üretimi sürdürmesi mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.