DOLAR 32,2960 % -0.05
EURO 34,9357 % -0.05
STERLIN 41,4751 % 0.04
FRANG 36,1452 % 0.01
ALTIN 2.391,71 % -0,97
BITCOIN 66.859,57 -3.074

”Pamukovalı Doktordan Tıpta Çığır Açacak Proje”

Yayınlanma Tarihi : Google News
”Pamukovalı Doktordan Tıpta Çığır Açacak Proje”

Aslen Pamukova’lı olan ve Pamukova’da aile hekimliği yapan Dr. Türker Berk Dönmez sosyal medyada paylaştığı yapay zeka destekli ‘TUS-GPT’ uygulamasıyla dikkatleri üzerine çekti. Dr. Dönmez, bu uygulamanın başlangıçta tıp öğrencilerine yardımcı olmak için geliştirildiğini, ancak EKG yorumlama yeteneğinin keşfiyle bu projenin potansiyelinin arttığını belirtti. Fotoğraf üzerinden de tıbbı tanılar koyabilen bu uygulama ile Dr. Dönmez, sağlık sisteminde yapay zekanın kullanımıyla hem yükün azalabileceğini hem de hekimlerin daha verimli hizmet sunabileceğini vurguluyor.

Yapay zekanın tıp alanındaki uygulamalarıyla ilgili olarak, Dr. Dönmez, yapay zeka destekli karar destek sistemlerinin, ülkemzideki bazı hastanelerde tıbbi görüntülemeler üzerinde kullanıldığını ifade ediyor. Dr. Dönmez’in vurguladığı gibi, bu teknolojilerin etkin kullanımı, sağlık hizmetlerinin hızını ve kalitesini artırarak hastaların daha erken teşhis edilmesine ve etkili tedavilere erişmelerine olanak tanıyabilir.

Dr. Dönmez, yapay zeka destekli uzaktan sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasının, hem hastalar hem de hekimler için verim sağlayacağını ve olası bir pandemi durumunda da işlevsel kalabileceğini belirtiyor. Bu yeni teknolojilerin, özellikle evden çıkamayan veya yatağa bağımlı hastalar için büyük bir kolaylık sağlayacağını vurguluyor. Dr. Dönmez ve ekibinin çalışmaları, yapay zekanın sağlık sektöründe nasıl çığır açıcı bir rol oynayabileceğinin canlı bir örneğini sunuyor.

Dr. Dönmez, sosyal medyada popüler olan “TUS-GPT” uygulamasının henüz kullanıcıya açılması için erken olduğunu, çeşitli istatistiksel analizleri ile akademik düzeyde gösterdiği başarının değerlendirilmesinin ardından, kullanıcılar ile buluşacağını belirtti.

Levent Tüysüz// Özel Haber

error: Bu yazı kopyalanamaz
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattı
WhatsApp İhbar Hattımız Üzerinden Pamukova İle İlgili Haber Değeri Taşıyan Resim veya Video'larınızı Göndermek Sizden Yayınlamak Bizden.